Jednym z kluczowych elementów tego systemu jest zarządzanie ryzykiem ESG, w tym ryzykiem klimatycznym. Grupa podejmuje strategiczne aktywności na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. W tym celu zdefiniowano ryzyka klimatyczne i określono sposoby ich eliminacji w perspektywie krótkoterminowej, średnioterminowej oraz długoterminowej.
Ogłoszona w 2020 roku Strategia Rozwoju Grupy wskazuje istotność zmian klimatu jako podstawę rozwoju Grupy. Polenergia chce rozwijać się w sposób zrównoważony, w oparciu o odnawialne źródła energii, transformację systemu energetycznego w kierunku zeroemisyjnego i wsparcie polityki „Zielonego Ładu” (osiągnięcie neutralności emisyjnej w perspektywie roku 2050). Obszar zrównoważonego rozwoju w Polenergii nadzorowany jest przez Iwonę Sierżęgę – Członka Zarządu.
Działając na rzecz transformacji energetyki, budujemy zrównoważone łańcuchy dostaw dla naszych projektów, czym nie tylko wspomagamy gospodarkę i rozwój przedsiębiorstw, lecz także przyczyniamy się do tworzenia rynku lokalnych dostawców usług, technologii i kompetencji związanych z branżą OZE. Współpraca z podwykonawcami jest oparta na przyjętej w Grupie polityce środowiskowo-społecznej oraz standardach etycznych (które zawierają zobowiązania w zakresie ochrony środowiska).
Spółka od 2015 roku raportuje emisje gazów cieplarnianych swoich obiektów. Raport niefinansowy dotyczy emisji z obiektów opalanych niskoemisyjnymi paliwami: gazem ziemnym (Elektrociepłownia Nowa Sarzyna), odpadowym gazem koksowniczym (Elektrownia Mercury). W przypadku gazu koksowniczego zużycie go w procesie wytwarzania energii elektrycznej jest rozwiązaniem lepszym niż bezproduktywne spalenie go w pochodni. Raportowaniu podlegają także emisje uniknięte, czyli porównanie rocznej produkcji z instalacji OZE Grupy z taką samą ilością energii wytworzonej z węgla kamiennego. Zgodnie ze strategią rozwoju Grupy obiekty gazowe, generujące emisję CO2, będą modernizowane w kierunku rozwoju technologii zielonego wodoru.