Projekt uzyskał również pozwolenie budowę turbin wiatrowych wraz z infrastruktura towarzyszącą. Spółka podjęła ostatecznie decyzję o budowie 55 turbin wiatrowych.
Projekt Farmy Wiatrowej Dębsk jest realizowany przez spółkę Polenergia Farma Wiatrowa 3 Sp. z o.o., spółkę celową należącą w 100% do Polenergii. FW Dębsk jest zlokalizowana na obszarze wyznaczonym posadowieniem wsi Zielona (róg północno-zachodni), Kuczbork (róg północno-wschodni), Wólka Kliczewska (róg wschodni), Małocin (róg południowo-wschodni), Dębsk (róg południowy), Chamsk (róg południowo-zachodni), w gminach Żuromin oraz Kuczbork -Osada w powiecie żuromińskim, w województwie mazowieckim. Czternaście turbin wiatrowych będzie zlokalizowanych w gminie Kuczbork-Osada, a pozostałe 41 w gminie Żuromin.
Procedura oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) dla FW Dębsk została przeprowadzona przez właściwe organy, tj. Burmistrza Gminy i Miasta Żuromin oraz Wójta gminy Kuczbork -Osada. Zgodnie z wymogami Ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (UOOŚ) w trakcie procedury OOŚ organy właściwe – Państwowy Inspektor Sanitarny i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) – pozytywnie zaopiniowały przedsięwzięcie. W ramach procedury OOŚ przeprowadzono konsultacje społeczne, które umożliwiły udział interesariuszy projektu. Procedura zakończyła się wydaniem dwóch decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zezwalających na budowę do 62 turbin wiatrowych oraz niezbędnej infrastruktury:
Projekt uzyskał również pozwolenie budowę turbin wiatrowych wraz z infrastruktura towarzyszącą. Spółka podjęła ostatecznie decyzję o budowie 55 turbin wiatrowych.
Moc poszczególnych turbin wiatrowych Vestas V110-2,2 MW wyniesie 2,2 MW. Parametry turbin wiatrowych będą następujące:
Częścią projektu są również: główny punkt zasilania (GPZ), podziemna infrastruktura kabli energetycznych i sterujących, jak również drogi dojazdowe do poszczególnych turbin wiatrowych oraz place serwisowo-montażowe. Energia wygenerowana przez turbiny wiatrowe będzie przesyłana podziemnymi liniami kablowymi do GPZ. Po transformacji napięcia na wysokie energia elektryczna będzie przesyłana podziemną linią kablową o napięciu 110 kV i o długości około 63 km do GPZ Kruszczewo.
W roku 2019 przeprowadzono dodatkową waloryzację przyrodniczą. Badanie miało miejsce w maju i czerwcu i miało na celu ocenę, czy wyniki monitoringu z roku 2009 pozostają reprezentatywne i czy nie pojawiły się zmiany w zagospodarowaniu terenu, które mogłyby wpłynąć na atrakcyjność terenów dla ptaków i nietoperzy. Wyniki obserwacji ptaków i nietoperzy potwierdziły wnioski z monitoringu przeprowadzonego w roku 2009. Na terenie farmy wiatrowej nie zidentyfikowano nowych, cennych siedlisk.
Przed rozpoczęciem budowy, w sierpniu 2020 roku, odbyło się szkolenie dla wszystkich podwykonawców zaangażowanych w proces budowy. Szkolenie dotyczyło zagadnień BHP oraz ochrony środowiska, miało również na celu zapoznanie podwykonawców z wymogami instytucji finansujących projekt oraz z polityką środowiskowo-społeczną Grupy Polenergia i standardami postępowania dla Partnerów (dostawców i podwykonawców). Obecnie FW Dębsk jest na etapie budowy. Budowa jest regularnie monitorowana przez specjalistów (firma BIO EKSPERT) odpowiadających za nadzór przyrodniczy.
Do końca roku 2020 gotowych było osiem fundamentów, każdy o średnicy od 16,5 m do 18,3 m. Planowany termin ukończenia prac związanych z budową FW Dębsk to połowa 2022 roku.
Projekt Farmy Wiatrowej Kostomłoty będzie realizowany przez spółkę Polenergia Farma Wiatrowa Dębice/Kostomłoty Sp. z o.o., spółkę celową należącą w 100% do Polenergii. Projekt jest zlokalizowany na terenie gminy Kostomłoty w powiacie średzkim – województwie dolnośląskim w południowej Polsce.
Projekt przeszedł pełną procedurę oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) w oparciu o raport OOŚ przygotowany dla konfiguracji farmy wiatrowej obejmującej trzynaście turbin wiatrowych w preferowanym wariancie i siedemnaście turbin wiatrowych w wariancie alternatywnym. Procedura OOŚ została poprzedzona rocznym monitoringiem ptaków i nietoperzy na terenie planowanej inwestycji. Procedura OOŚ zakończyła się w lipcu 2013 roku wydaniem decyzji środowiskowej (dokument nr RITGNROŚGP.6220.2.21.2013.TB). W 2016 roku Spółka uzyskała pozwolenie na budowę dziewięciu turbin, głównej stacji elektroenergetycznej, podziemnej infrastruktury kabli elektroenergetycznych i sterowniczych, dróg dojazdowych do poszczególnych turbin oraz placów montażowo-serwisowych. Pozwolenia na budowę zostały zmienione w latach 2016, 2017 i 2018 w celu odzwierciedlenia ostatecznie wybranych typów turbin wiatrowych i innych drobnych zmian.
Obecnie projekt obejmuje budowę dziewięciu turbin, które będą zlokalizowane na obszarze wyznaczonym przez wsie Bogdanów, Godków (południowo-zachodni narożnik), Paździorno (wschodni narożnik), Piotrowice (północno-wschodni narożnik) oraz Wichrów (północno-zachodni narożnik). Zgodnie z pozwoleniem na budowę (zmienionym w 2018 roku) moc poszczególnych turbin wiatrowych Vestas V136 wyniesie 3 MW. Parametry turbin wiatrowych będą następujące:
Całkowita moc zainstalowana farmy wiatrowej wyniesie 27 MW.
Instytucją finansującą projekt będzie mBank S.A. Pod koniec roku 2020 projekt poddano analizie środowiskowo-społecznej (Environmental and Social Due Diligence – ESDD), przeprowadzonej przez niezależnego konsultanta, która wykazała, że przeprowadzona procedura oceny oddziaływania na środowisko była zgodna z dyrektywą OOŚ. Dodatkowo, w ramach dobrej praktyki, projekt został oceniony pod kątem spełniania wymagań (Performance Requirements, PRs) Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). ESDD wykazał, że projekt spełnia wyżej wymienione wymogi operacyjne.
W ramach analizy przygotowano również przeznaczony dla projektu Plan Działań Środowiskowo-Społecznych (Environmental and Social Action Plan – ESAP), który zawiera działania niezbędne do wdrożenia już na etapie budowy, między innymi:
Generalny wykonawca robót budowalnych został wybrany pod koniec 2020 roku.
Rozpoczęcie prac budowlanych jest planowane na koniec pierwszego kwartału 2021 roku i zostanie poprzedzone szkoleniem wstępnym dla podwykonawców. Szkolenie obejmuje kwestie BHP, ochrony środowiska, jak również zagadnienia etyczne (polityka środowiskowo-społeczna Grupy Polenergia i standardy postępowania dla Partnerów – dostawców i podwykonawców). Ponadto etap budowy będzie monitorowany przez specjalistów z firmy BIO EKSPERT, którzy będą odpowiedzialni za nadzór przyrodniczy.
Projekt Farmy Wiatrowej Piekło jest realizowany przez spółkę celową Polenergia Farma Wiatrowa 16 Sp. z o.o. FW Piekło jest zlokalizowana na terenie powiatu międzychodzkiego, w gminie Międzychód, w obrębach ewidencyjnych Tuczępy, Mnichy, Kamionna oraz na terenie gminy Kwilcz, w obrębie Mechnacz.
Projekt FW Piekło w 2012 r. przeszedł procedurę oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) przeprowadzoną przez kompetentny organ, tj. Burmistrza Międzychodu. W trakcie procedury OOŚ Państwowy Inspektor Sanitarny i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) były konsultowane, zgodnie z wymogami prawa ochrony środowiska. Procedura umożliwiała również udział interesariuszy. Procedura zakończyła się wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zezwalającej na budowę do 14 turbin wiatrowych oraz niezbędnej infrastruktury. Projekt uzyskał również pozwolenie na budowę 6 turbin wiatrowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Spółka podjęła jednak ostatecznie decyzję o budowie 6 turbin wiatrowych. Moc poszczególnych turbin wiatrowych Vestas V110 wyniesie 2.2 MW.
Całkowita moc zainstalowana farmy wiatrowej wyniesie 13,2 MW.
W dniu 26 listopada 2020 r. na podstawie ogłoszenia o aukcji z dnia 1 października 2020 r. odbyła się aukcja na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii pn.: „AZ/7/2020”. Na podstawie wygranej aukcji „AZ/7/2020” projekt Piekło o mocy 13,2 MW otrzymał 15-letnie wsparcie. Prace związane z projektem FW Piekło są obecnie na etapie przygotowania harmonogramu, wyboru dostawcy turbin wiatrowych oraz aktualizacji posiadanych już uzgodnień.