Serwis ESG

Program ochrony błotniaka łąkowego

Kontrast
Wielkość liter - A +

Program ochrony błotniaka łąkowego

W 2014 r. ornitolodzy obserwujący ptaki w ramach monitoringu powykonawczego na terenie FW Łukaszów i FW Modlikowice znaleźli gniazda błotniaka łąkowego. W związku z tym Polenergia uruchomiła program czynnej ochrony tego rzadkiego gatunku z rodziny jastrzębiowatych.

W ramach działań ochronnych ornitolodzy co roku grodzą gniazda, aby podczas żniw oraz innych zabiegów agrotechnicznych pojazdy rolnicze nie zagroziły lęgom. Zapewniana jest także ochrona przed drapieżnikami, poprzez wysypywanie atestowanego repelentu zapachowego, całkowicie bezpiecznego dla człowieka, zwierząt i środowiska. Obserwacje wykazały, że młode ptaki z kolejnych lęgów (2014-2020) bezpiecznie opuściły gniazdo. Wszystkie ptaki zostały zaobrączkowane.

Dzięki popularyzacji programu ochrony czynnej błotniaków łąkowych można też śledzić historię ptasich podopiecznych z farm wiatrowych Modlikowice i Łukaszów:

  • samiec zaobrączkowany w 2014 r. jako pisklę został zidentyfikowany w Niemczech ok. 210 km od Łukaszowa;
  • samiec zaobrączkowany w 2018 r. jako samiec został zidentyfikowany w maju 2019 r. w rejonie Brna w Czechach.

Od początku wdrożenia programu ochrony błotniaka łąkowego udało się uratować 60 młodych ptaków.

Wszystkie działania związane z ochroną błotniaka łąkowego będą kontynuowane w 2021 roku.

Ochrona czynna błotniaków łąkowych to niezwykle ważne działanie wspierające bioróżnorodność polskich terenów uprawnych. Ptaki te w okresie letnim zamieszkują niemal całą Europę, a zimowiska odbywają we wschodniej Afryce na południe od Sahary (populacja północno – i wschodnioeuropejska) oraz na wschodzie Afryki i w Indiach. Błotniaki przylatują do polskich lęgowisk w drugiej dekadzie kwietnia lub w pierwszej połowie maja a opuszczają je pomiędzy sierpniem a październikiem.

Wyniki wyszukiwania